8 Nisan 2015 Çarşamba

Gelin Olimpik Anne Olalım
P&G Türkiye ve Milli Olimpiyatlar Komitesi, çocuklarının spor yapmalarına destek veren anneleri bir araya getirerek "Olimpik Anneler Hareketini" başlatıyor. Bende milli sporcularımızın annelerini dinledim olimpik anneler kurulunu tanıdım. 
Proje spora önem veren ünlü sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan “Olimpik Anneler Kurulu” tarafından da destekleniyor. Olimpik Anneler Kurulu’nda şu isimler yer alıyor: Milli sporcu anneleri Alev Aydemir, Belma Alben, Nursel Vardarlı, Serpil Soylu, triatlon sporcusu Dilek Baytan, eski profesyonel basketbolcu Gergena Branzova, özel sporcu annesi Gülser Özkan ve gazeteci Yonca Tokbaş. Hepsini can kulağıyla dinledim. Spor konusunda biraz tembelim biraz çocuğu öne sürüyorum derken aslında bu konuda da rol model olmanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Çocuğumun spor yapmasını hatta bir spor dalında profesyonelleşmesini  çok istiyorum bu toplantıda hadi evladım seni basketbol kursuna yazdırayım demektense şimdiden ufak ufak birlikte spor faaliyetlerine başlamamız gerektiğini öğrendim. Yapılan araştırmalara göre derslerini ihmal ettiği söylemlerinin aksine düzenli spor yapan çocukların okul başarılarının arttığı görülmüş. Mutlu, kendi hayatını programlayabilen, düzenli,disiplinli, öz güveni yüksek bir çocuğa dönüşmesinde sporun önemi büyük. Çocuğuna spor yaptıran her anne "olimpik anne" sloganıyla yola çıkmışlar. Kendi adıma çıkardığım ders bu konuda çevremi bilinçlendirmek bir diğeri ise çocuk salıncakta sallanırken parkın etrafında iki tur olsa bile koşmak çocuk engel değil aslında ben bahane ediyordum artık tembellik yok...

Projenin detayları ise şöyle;

Basın BülteniP&G Türkiye’nin anneler ve çocukları arasında yaptırdığı ‘Türkiye’de Spor Kültürü’ araştırmasına göre;

Türkiye’de 10 çocuktan 2’si düzenli spor yaparken, metropollere gittikçe bu oran düşüyor

P&G Türkiye ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından Türkiye çapında başlatılan “Olimpik Anneler” projesi kapsamında “Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması gerçekleştirildi. Araştırmanın amacı, annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacıyla yürütülen Olimpik Anneler projesi için bir yol haritası çıkarmak. Araştırmadan çıkan en çarpıcı sonuçlardan biri Türkiye’de spor tesisi sayısı artmasına rağmen aileler ve çocuklar arasında düzenli spor yapma oranları oldukça düşük seviyelerde. Üstelik spor yapma oranının
en düşük olduğu iller metropoller.

Prima, Ariel, Gillette, Orkid ve Head & Shoulders gibi markaların yaratıcısı P&G, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) işbirliğiyle Türkiye’de çocukların spora teşvik edilmesi için Olimpik Anneler projesini yürütüyor.

Türkiye’de çocukların sporla büyümesini sağlamak amacıyla yürütülen Olimpik Anneler projesinin hedefi, bugün ve gelecek nesiller için bireylerin yaşamlarını iyileştirmek üzere ülkede spor bilincini yaygınlaştırmak. Bu kapsamda yol haritası çıkarmak üzere “Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması gerçekleştirildi. Araştırmanın amacı Türkiye’de spor konusundaki mevcut tabloyu gözler önüne sermek, anneler ve çocukların spor bilincini ve alışkanlıklarını ölçümlemek.

TNS’ye yaptırılan araştırma kapsamında metropol (İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir), batı, orta ve doğu olarak ayrılan 4 bölgeyi temsilen seçilen 1013 kişiyle görüşüldü. 5-13 yaş arası çocuk sahibi olan 25-45 yaş aralığındaki annelerle konuşuldu.

Türkiye’de 10 çocuktan sadece 2’si bilinçli olarak spor yapıyor
Erkek çocuklarının en çok yaptığı sporların başında futbol, basketbol ve koşu yer alıyor. Kız çocukları ise en çok yüzme, bisiklet ve voleybol ile ilgileniyor. 100 aileden sadece 1'i çocuğunu spora yönlendirmeden önce araştırma yapıyor.

Çocuklar spor yapmak yerine bilgisayar başında vakit geçiriyor
Anneler çocuklarının boş zamanı olmamasından yakınmalarına rağmen çocuklar ortalama 2 saatlerini TV/ PC başında geçiriyorlar. Düzenli spor yapmayan çocuklar spor yapan çocuklara oranla daha fazla televizyon izliyor. Üstelik tatil zamanlarında da spor yapma oranlarında hiç bir artış görülmüyor.

Sporun bölgelere göre değişiklik gösterdiği görülüyor
Orta ve batı bölgelerinde düzenli spor yapan çocukların sayısı diğer bölgelerdekilere oranla daha fazla. Doğudakiler düzenli spor yerine sokakta oyun oynamayı tercih ederken metropollerdeki çocuklar zamanlarını televizyon veya bilgisayar başında geçiriyor.

Ebeveynlerde de spor yapma oranları çocuklarınkinden çok farklı değil
Her 10 anne babadan 2’si düzenli spor yapıyor. Spor yapan annelerin yaklaşık yarısı spor olarak yürüyüş yapıyor, bunu da daha çok çocuklarını okula götürme, markete gitme gibi aktiviteler için gerçekleştiriyorlar. Erkeklerse en çok yürüyüş ve futbolla ilgileniyor.

Ücretsiz spor tesis oranı yüzde 75 ama talep düşük
Türkiye’deki spor tesisleri sayısı sanılanın aksine ortalamanın üzerinde bir orana sahip. Anket yapılan bölgelerde ücretsiz spor tesis oranı yüzde 75. Bu rakam Türkiye’de spor tesislerinin arttığına işaret etmekle beraber spor yapma oranlarında yükselme gözlemlenmiyor. Özel spor salonu üyeliği ise sadece yüzde 3’lük bir kesimi kapsıyor.

Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması özetle, Türkiye’de yeterli sayıda ücretsiz spor tesisi olmasına rağmen spor yapma oranlarının çok düşük olduğunu, bunda da özellikle ailelerde spor bilincinin eksik olmasının ve sporla ilgili önyargıların etkili olduğunu ortaya koyuyor.

“Çocuğuna spor yaptıran her anne Olimpik Annedir”

Olimpik Anneler hareketi ile çocuğuna bilinçli ve düzenli olarak spor yaptıran her anne “Olimpik Anne” olarak tanımlanıyor. Bu nedenle özellikle kadınlar arasında duyuru ve farkındalık çalışmalarının önemli olduğu inancı ile bu yıl P&G’nin, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile 1993’ten beri yürüttüğü ERDEP (Ergenlik Dönemi Eğitim Programı) kapsamında 600 bin kız ve 200 bin anneye; yeni doğum yapan anneler için hastane paketi programı kapsamında broşürlerle 730 bin anneye; kapıdan kapıya pazarlama programı kapsamında ise 2,6 Milyon ev kadınına ulaşılarak sporun faydalarının ve Olimpik Anneler hareketinin anlatılması hedefleniyor.

Olimpik Anneler Kurulu kuruldu
Olimpik Anneler hareketi spora önem veren sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan “Olimpik Anneler Kurulu” tarafından destekleniyor. Olimpik Anneler Kurulu’nda şu isimler yer alıyor: Milli sporcu anneleri Alev Aydemir, Belma Alben, Nursel Vardarlı, Serpil Soylu, Ayşe Elerman Nemrutlu, triatlon sporcusu Dilek Baytan, eski profesyonel basketbolcu Gergena Branzova, özel sporcu annesi Gülser Özkan ve gazeteci Yonca Tokbaş.

Olimpik Anneler il il gezerek ülkedeki spor potansiyelini açığa çıkaracak

Her biri farklı görevler üstlenen Olimpik Anneler Kurulu üyeleri il il gezerek buralardaki spor potansiyelini ortaya çıkarmak üzere valilik ve il gençlik ve spor müdürlükleri gibi birimleri ziyaretlere başladı. Olimpik Anneler Kurulu ilk ziyaretlerini Türkiye’de en az lisanslı kadın sporcunun olduğu Bayburt’a yaptı ve Bayburt Valiliği’ni ziyaret etti. İkinci ziyaretlerini Çanakkale’ye yapan Olimpik Anneler Kurulu, Çanakkale Valiliği’ni ziyaret edip bölgede öne çıkan spor olanakları üzerine görüşmelerde bulundular. Anneler son olarak lisanslı faal sporcu sayısı, büyük kentlerin tümünden fazla olan Kocaeli’ni ziyaret edip Kocaeli Valisi ile ildeki spor potansiyelini görüştüler. Olimpik Anneler Kurulu’nun il ziyaretleri önümüzdeki dönemde de devam edecek.

P&G Türkiye ve Kafkasya Kurumsal ve Marka İletişim Grup Müdürü Durak Dilhan, araştırma sonuçlarından yola çıkarak Olimpik Anneler kapsamında Türkiye çapında spor yapma bilincini arttırmaya yönelik kampanyalar düzenleyeceklerini açıkladı ve şöyle devam etti:
Sporun aileler ve çocuklar üzerindeki olumlu etkileri çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Biz de Olimpik Anneler Projesi ile Türkiye’de çocukların düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlayabilmek için çeşitli kampanyalar düzenleyeceğiz. Kampanyanın ülke çapına yayılması için Olimpik Anneler Kurulu ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde bilinçlendirme aktiviteleri yapacağız. Markalarımız ile annelere ve çocuklara ulaştığımız tüm mecralarda sporun faydalarını, çocukların sporla çok daha sağlıklı, özgüvenli, disiplinli ve sosyal olabileceklerini aktaracağız. Bu proje kapsamında çocuğuna spor yaptıran her annenin Olimpik Anne olduğu anlayışını yaygınlaştırarak anneleri çocuklarına spor yaptırmaları için teşvik edeceğiz.”
Daha fazla bilgi için olimpikanneler.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


0 yorum

 

Popüler Yazılar

Etiketler

012benetton 1 yaş 2 yaş sendromu 2013 2014 2014 yaz 3 yaş açev açevilk6yıl adalar aile aile fotoğrafı aktivite alışveriş Anne anne-baba anne-bebek anneler de eğlenir araçgereç avent göğüs pompası Ay kumu Ayvalık Baba babyshower balkabaklı kek Bebek bebek odası bebek taşıyıcısı bebek yemekleri bebeklere bakla verilir mi? bej Benetton benetton turkiye benetton012 benettonturkey beze blogger anneler bodrum browni brunch bulantı bulantı bilekliği cakepop canbebe cheesecake yap cilt bakımı crumble cunda cupcake çalışma odası çikolata çikolatalı kek çilek çilekli cheesecake çilekli limonata çilekli tatlı çocuğa sınır koyma çocuk dostu otel çocuk gelişimi çocuk kitabı çocuk yemekleri çocukla evde aktivite Çocukla gezi çocukla geziler çocukla nereye gitsek çocukla tatil çocukla valiz hazırlığı çocuklara kahvaltı çocuklara yemekler çocuksuz geziyoruz çorba tarifleri dalaman darphin DARPHİN davetiye dekorasyon deneyimli anneler Dış mekan çekimi dıy DIY Dijital Atölye Disney frozen diş buğdayı diş buğdayı pastası doğum fotoğrafçısı doğum fotoğrafları doğum günü mekanları Doğum günü süsü Doğum hikayesi dondurma dr.oetker dolgu kreması duvar dekorasyonu Düğün düğün fotoğrafı enginar enginar çorbası erkek çocuk aksesuar eskişehir etkinlik etkinlikler ev yapımı cips yufka cipsi ev yapımı sıcak çikolata eva evde aktivite evde çocuk oyalama falafel ferhan yalçın fıstık ezmeli muzlu kek fıstık ezmesi fotoblok fotoğraf fotoğrafçı anne gebelik günlüğü fotoğrafçıma dokunma gebelik günlüğü geziyoruz göğüs pompası granola GÜNLÜK HAYAT Günün kahvesi Gününkahvesi güvercinlik hamileliğeveda hamilelik hamilelik-doğum havuçlu kek heybeliada hilton sarıgerme ıhlamur kasrı ıspanaklı muffin ıspanaklı tarifler ışıklı tabela içecek iki yaş internetanneleri italyan yemekleri kahvaltı kahvaltılık tarifler kapısüsü karaköy karamel sos karamelli mısır karlar ülkesi karnabahar kaşıkta çikolata kek kendin yap kız çocuk doğum günü kızarmış dondurma kidsnook kişiye özel kitap köfteli pizza kremalı enginar çorbası kullandığımız ürünler kurabiye kurumax lansman lazanya magnolia mekanlar menü meze milföy hamuru milföy tatlısı minnie mouse temalı doğum günü moms night out turkey montessori dernek eğitimleri muffin mums muzlu kek müze naif nar dükkan nike sandalet Oktay Bingöl okul oyun oyun çiti oyun terapisi oyuncak özel günler papyon parti pasta pavlova pazar günleri pazar kahvaltısı peynir suflesi peynir tabağı pizza plaj modası playdate turkey profilo profilo küçük ev aletleri rahmi koç müzesi sabun santralistanbul sazova kültür parkı sensory storytime shikka sıcak çikolata sofra sofralar sosyal sorumluluk sömestr sunum sunum önemlidir şeftalili crumble şeker hamuru şişli şişme havuz tarifler tatil tatlı tavsiyeler tefal dondurma makinesi THE REVITALIZING OIL theraplay tuz hamuru tuzlu granola tuzlu muffin unsuz kurabiye urza istinye uzman görüşü workshop yaz yemek yeni doğan yeni yıl yeni yıl kurabiyesi Yıl dönümü yılbaşı yiğit çınar yiğitç Yiğitçınar1yaşında yiğitçınargeliyor zamane annesi zamaneannesi zamaneannesimutfakta zorlu center'da sonbahar zorluavm
© ZAMANE ANNESİ
Designed by GeCe